Large sack of brown rice $3 to 5
10 plantains for a dollar
2 1 lb bags of dried peas maybe pigeon and lentil or chickpeas $3
Garlic $ 1
2 lbs kale or collard greens $2
A few onions and peppers $3
Box almond milk $2
Box granola $4
Loaf good bread $4
1 lb good fish filets that are on sale $6 to 7
1 package bake tofu or tofurkey slices $3
1 large tomato $1
Salad greens $2.50
Dozen brown eggs $3 to 4
The above is more than enough for one week and I havent even come anywhere near $50 yet. Could add pasta and sauce, hummus, and maybe even a few fancy treats and some potatoes and we are now talking 2 weeks of food for still less than $50. Oh I forgot a celery for a buck and a bag of carrots for a buck. Can get a cucumber for a buck too. Is really not that difficult or expensive if you know how to shop and how to cook and take advantage of sales.
10 plantains for a dollar
2 1 lb bags of dried peas maybe pigeon and lentil or chickpeas $3
Garlic $ 1
2 lbs kale or collard greens $2
A few onions and peppers $3
Box almond milk $2
Box granola $4
Loaf good bread $4
1 lb good fish filets that are on sale $6 to 7
1 package bake tofu or tofurkey slices $3
1 large tomato $1
Salad greens $2.50
Dozen brown eggs $3 to 4
The above is more than enough for one week and I havent even come anywhere near $50 yet. Could add pasta and sauce, hummus, and maybe even a few fancy treats and some potatoes and we are now talking 2 weeks of food for still less than $50. Oh I forgot a celery for a buck and a bag of carrots for a buck. Can get a cucumber for a buck too. Is really not that difficult or expensive if you know how to shop and how to cook and take advantage of sales.